Katolikusként a világról

2020. október 28.
Előadás- és párbeszédsorozatot hívott életre az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye és a Szociális Testvérek Társasága Salkaházi esték címmel.


Az első rendezvényen Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek köszöntője után, Michael August Blume érsek, apostoli nuncius Afrika problémáiról beszélt.

Salkaházi Sára lelki öröksége jegyében született meg a gondolat, hogy a társadalmi- és az emberi élet különleges és mindennapi kérdéseire független, katolikus szemlélettel keressünk válaszokat. Olyan szemlélettel, amelyet nem befolyásolnak divatos áramlatok, hanem a tiszta evangéliumon keresztül közelíti meg a problémákat – hangzott el Erdő Péter bíboros, prímás köszöntőjében. A magyar főpásztor hozzátette, hogy Afrika helyzete, jövője, a migráció, a szolidaritás és a testvériség, a szülőföldön való boldogulás lehetősége, illetve annak hiánya, az utóbbi évek egyik legnagyobb kérdése. Michael August Blume érsek évtizedekig szolgált a kontinensen, ezért jó ismerője ennek a témának.

Kegyelem és kiváltság

„Az Afrikában töltött 29 évemről, a kegyelem és a kiváltság szavak jutottak eszembe. A misszionáriusi hivatás kegyelem, nem lehet kiérdemelni. Jézus példabeszédeiben a Mester a szolgákra bízza kincseit. A szolgákat együttműködésre hívja meg azért, hogy a kincsekkel dolgozva, gyümölcsöt teremjenek” – mondta bevezetőjében az érsek, aki 1974-től 16 éven át szolgált Ghánában. Egy olyan országban, ahol röviddel érkezése előtt katonai puccsal távolították el a megválasztott elnököt, a parlamenti képviselőket pedig elzavarták. A lakosság rengeteget nélkülözött, szenvedett.

Michael August Blume 1990-től visszatért a Vatikánba. Éveken át segítette világszerte a menekültek pasztorációját. Egy évtizednyi szolgálat után azt tervezte, hogy visszatér missziós szerzetesrendjéhez. Ám XVI. Benedek pápa kinevezte Benin és Togo apostoli nunciusává. Majd 2013-ban Ugandában, a világ egyik legszegényebb országában folytatta a szolgálatát.

Mutassuk meg az Egyház jelenlétét!

Uganda, a többi afrikai országhoz hasonlóan, megszenvedte az erőszakot, a katonai diktatúrát. A világ legszegényebb országai közé tartozik, ahová nagyon sok menekült érkezik a környező polgárháború sújtotta államokból.

„Ugandai szolgálatom utolsó két éve alatt az ország északi részén a népesség több mint 1 millió fővel növekedett a Dél-Szudánból érkező menekülteknek köszönhetően. Az ott töltött évek alatt végig rendszeresen látogattam ezeket az embereket, a menekülteket. Arra buzdítottam a misszionáriusokat, hogy jöjjenek és mutassák meg ezeknek az embereknek az Egyház jelenlétét, a keresztény közösséget, akik hallgatják Isten szavát, ünneplik az Eucharisztiát és részesülnek a szentségekben még a száműzetésben is.”

Erős, keresztény családokra van szükség

Michael August Blume érsek szerint Afrika komoly lelkipásztori lehetőségeket és kihívást rejt, hiszen a lakosság 60 százalékát 25 év alatti fiatalok alkotják. Úgy vélte, hogy komoly bázisai lehetnek a Katolikus Egyház megújulásának. Ugyanakkor – figyelmeztetett az apostoli nuncius - számos lelkipásztori kihívás is felmerül „mert ki vannak téve ezek a közösségek a külföldi médiumok hatásának, amelyek legtöbbször nem a keresztény tanítást hirdetik a házasságról és a családról. Ezek a médiumok a szabadságról és a jogokról is hamis elképzeléseket közvetítenek.” Erős, keresztény családokra van szükség – tette hozzá – , akik az Egyház tanításait követik.

Fotó: Ambrus Marcsi

Forrás: NEK