Test, lélek, szellem

2020. július 27.
A magyarság első fővárosában élménygazdag időt tölthet idős és fiatal, hívő és útkereső, nyugalomra és kalandokra vágyó is. Az Esztergom és a Dunakanyar adta lehetőségekről beszélgettünk Kovács Viktóriával, a Szent Adalbert Központ igazgatójával.

– Milyen szakmai kihívást jelent az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye tulajdonában lévő Szent Adalbert Központ vezetése azután, hogy kinevezése előtt hazánk több, kiváló szállodájában dolgozott?

– Esztergom egy fantasztikus adottságú város, a magyarság első fővárosa, a kereszténység, államiságunk bölcsője. Talán a kulturális, történelmi örökség nagysága, a bőség zavara okozta, de az elmúlt évtizedekben nem sikerült elérni azt, hogy ne csupán pár órás vagy mindössze egynapos kalandként keressék fel a turisták a települést. Kihívásnak tekintem a váltást, hogy most egy egyházi kötődésű és tulajdonú központot vezethetek. Szeretném némileg újrapozícionálni a Szent Adalbert Központot: a vallási turizmus mellett fontos, hogy generációk találkozó- és pihenő helyévé váljon. A 21. században nem meglepő, hogy az egyház a tőle elvett, majd részben visszakapott vagyonával megpróbál gazdálkodni. Ráadásul ez egyfajta lehetőség arra is, hogy megmutassuk az egyház nyitott, vendégszerető, “mosolyogó” oldalát is.

– A központ a nevét Szent István nevelőjéről kapta. Hogyan lehet azt elérni, hogy ne csak a vallási turizmus céljából érkezők keressék az itt elérhető szolgáltatásokat?

– A programkínálatunkkal és az általunk kínált gasztronómiai élményekkel szeretnénk tágítani a vendégkörünket. Európa-szerte a vallási turizmus egy dinamikusan fejlődő ága ennek a szektornak. A Mária-út – amely Mariazelltől Csíksomlyóig halad, és érinti Esztergomot is –, fejlesztése ennek az igénynek a kielégítését szolgálja. Az utazók körében van egy olyan réteg, amely kifejezetten a vallási, kulturális szempontból kiemelkedőnek számító helyeket keresi fel. Szeretnénk, hogy a zarándokként ideérkezők is több időt töltsenek a városban és felfedezzék azt. Sokan lelkigyakorlatos házként ismerik a bazilika lábánál lévő épületet, de tartunk itt esküvőket, irodalmi esteket, koncerteket, konferenciákat, különböző előadásokat.

Itt kell megemlítenem, hogy a Szent Adalbert Központ a helyszíne a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszushoz kapcsolódó teológiai szimpóziumnak. A világ minden tájáról érkező egyházi méltóságokat itt látjuk vendégül.

Mesélő város

– Esztergom kapcsán elsősorban a bazilika az, ami eszünkbe juthat. A legtöbb turistát ez a látványosság vonzza, és a város többi részébe a felmérések szerint szinte nem is jutnak el az idelátogatók, miközben számos szempontból a legek városáról is beszélhetünk.

– A Keresztény Múzeum, vagy a vízügyi emlékeket bemutató Duna Múzeum mellett említhetem a Főszékesegyházi Kincstárt is, ami Magyarország viszonylatában az első, világszinten a harmadik leggazdagabb egyházi kincstár. Természetesen a bazilika a fő vonzerő, amely az ország legnagyobb temploma. És amit csak kevesen tudnak, hogy a szentélyben lévő Mária mennybemenetele oltárkép a világ legnagyobb és egyetlen vászonra festett képe. A magyar történelemről mesél itt szinte minden épület, minden utcakő.

– Mi az oka, hogy sokan, akik programlehetőséget keresnek és Budapestről indulnak csak Szentendréig, Visegrádig fedezik fel azt a vidéket és Esztergomot már nem jelölik meg utazásuk céljaként?

– A megközelíthetőség egy fontos szempont, elsősorban akkor, ha csak rövidebb utazást tervezünk. Ilyen esetben minél kevesebb időt akarunk azzal vesztegetni, hogy eljussunk a célállomásra. A vasútvonal korszerűsítése pozitív hatással lehet a turizmusra, ahogy az is, ha sikerül elérni, hogy több dunai hajóút állomásává tegyük a várost. A Dunakanyar számos kikapcsolódási lehetőséget kínál valamennyi korosztály számára. Célszerű egy komplex élményegyüttest kínálni, hogy a térségbe érkezők hosszabb időt töltsenek el itt, és felfedezzék azt a rengeteg látnivalót, amit a környék kínál számukra.

A gasztro-kínálatunk fejlesztése, a 18. században a Várhegy mélyén kialakított prímási pincerendszer, a Kárpát-medence borkínálatának bemutatása szintén izgalmas programlehetőség lehet.Személyes küldetésemnek tekintem azt, hogy tovább emeljük az amúgy is remek visszajelzésekkel rendelkező éttermeink színvonalát.

Teljesség felé

– Egyfajta teljesség, az egészség felé törekvésből fakad ez a küldetés? Meglepődnek a látogatók, hogy vendéglátójuk a Szent Adalbert Központban a lelki töltekezésen kívül a testi egészségükre is figyelmet fordít?

– A Szent Adalbert Központ önkiszolgáló étterme bárki előtt nyitva áll. Az újranyitás óta szerencsére egyre több esztergomi is betér hozzánk. A világjárvány miatti bezártságot arra használtuk, hogy átterveztük a kínálatunkat annak jegyében, hogy egészséges és még finomabb ételekkel fogadhassuk az ebédelni vágyókat. A Prímás Pince kedvelt célpontja a gasztronómiai élményt keresőknek. Esztergom képes arra, hogy az említett teljességet kínálja az ember számára. Tudásunkat a múzeumaink, a vár látogatásával bővíthetjük, a lelki töltekezésre a bazilika, a Becket Szent Tamás kápolna, vagy éppen a Várszínház nyújt lehetőséget, a testünket ízletes ételekkel, nagyszerű borokkal kényeztethetjük. A szellem, lélek és a test is egyaránt töltekezhet nálunk, erre a teljességre törekszünk.

Papi reverendák és szovjet katonai bakancsok

– Különös élmény a papnevelés monumentális épületének ódon falai között sétálni, majd megebédelni. A lépcsősorok, a folyosók sok régi történet, emberi sors, lelki mélység és magasság kétely és meggyőződés tanúi lehetnek…

– Lenyűgöző örökségünk ez az épület a maga 80 méteres hosszúságával, az átlagos belmagasság 4,5 méter, a hasznos területe 12 ezer négyzetméter. A Dunántúl legnagyobb középülete volt, amely évtizedeken át, több megszakítással épült. 1865-től falai között papnevelő intézet működött. A monumentalitását és az adottságait jól jelképezi az épületnek, hogy második emeletére a Várhegyről közvetlenül is be lehet jutni egy vashídon át. Ezt elnevezték Sóhajok hídjának arra utalva, hogy a szeminárium szigorú rendet és fegyelmet követelt meg a növendékektől, akik egy mély sóhajt követően léptek be az intézménybe. A második világháborút követően államosították az ingatlant és előbb katonai nevelőintézet, majd 1955-től egészen 1990-ig a szovjet hadsereg katonai kórháza működött az egykori papneveldében.

– Mutatott egy albumot benne pár fotóval, amelyen az látszik, hogy a megszálló katonák egy romhalmazt hagytak hátra….

– Az egyház csak 1993-ban kapta vissza a rendkívül rossz állapotú ingatlant, sokak arra gondoltak a leomló falak, leszakadt erkélyek láttán, hogy az épület menthetetlen. A felújítása egy évtizedet váratott még magára, 2006-ra a bazilika felszentelésének 150. évfordulójára a Főegyházmegye felújíttatta az egykoron a Partiumból, Felvidékről, Kárpátaljáról, Délvidékről érkező papjelöltek iskoláját. E falak között tanult, majd bő két évtizeden át tanított Prohászka Ottokár. Tervezzük, hogy vezetett sétákat indítunk az épületben, amely során felfedjük az épület titkait, megismertetjük annak történetét az érdeklődőkkel. Megmutatjuk a rendkívül értékes, sokszor menekített könyvtárunkat, amelynek alapítása 1566-ra nyúlik vissza. Ez a hajdani szemináriumi könyvtár, ma pedig az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtára.

– Milyen különleges darabokkal büszkélkedik a könyvtár?

– A gyűjtemény nagyjából hatezer darab 1800 előtti nyomtatott művet is magában foglal. A legértékesebb kéziratok között említhetem a Káldi-féle bibliafordítás kéziratos lapjait, amelyekre Erdő Péter bíboros bukkant egy könyv kötéstáblájába rejtve. Az évszázadok alatt a gyűjteményt számos alkalommal kellett elmenekíteni. A hajdani Nagyszemináriumból csak egyszer, de története alatt többször is, mert a biztos pusztulás várt volna rá. A könyvtár hatvanezer kötettel rendelkezik és nyitott minden érdeklődő számára. Magának az olvasóteremnek, a hajdani kápolnának a története is érdekes, mert amikor szovjet kézbe került az épület, megfosztották a teret eredeti funkciójától, tornatermet és kosárlabdapályát alakítottak ki a helyén.

– Mire van szükség ahhoz, hogy a Szent Adalbert Központ a Dunakanyar egyik meghatározó szereplője legyen a vallási turizmusban betöltött kiemelkedő szerepén túl?

– A Szent Adalbert Központ rendelkezik vendégházzal, egy illetve kétágyas szobákkal. A hálóteremben tudunk nagyobb csoportoknak, osztálykirándulásra érkezőknek pihenési lehetőséget biztosítani. A kínálatunk tavasszal tovább gazdagodott egy vadonatúj 50 szobás, háromcsillagos hotellel. A kialakítása során valamennyi korosztály igényének kiszolgálását figyelembe vették. A fiatalok és idősebbek, családosok, kutyások egyaránt otthonosan érezhetik magukat a Hotel Adalbertben. Ide is várjuk azokat a pihenni vágyókat is, akik mozgásukban akadályozottak, számukra akadálymentes szobát tudunk biztosítani. A hotelből csodálatos kilátás nyílik a Szent Tamás kápolnára. Minden sétatávolságra elérhető: a bazilika, a Keresztény Múzeum, a főtér, vagy éppen a Prímás Pince. A központhoz tartozik a Várhegyen lévő Rondella Kávézó a híres esztergomi panorámával.

Esztergom tehát arra vár, hogy felfedezzük…

Fotó: Ambrus Marcsi

Forrás: NEK